Po czym poznać, że pompa zużyła się?

Zaktualizowano: 8 lis 2021

Za sprawne działanie maszyn rolniczych i budowlanych odpowiada m.in. układ hydrauliczny. Jednym z najważniejszych jego elementów poza silnikiem jest pompa, która zamienia energię mechaniczną w energię hydrauliczną strumienia cieczy roboczej. Intensywna eksploatacja maszyn sprawia jednak, że nawet najlepsze części się zużywają. Nie inaczej jest w przypadku pomp hydraulicznych. Awarie tych części da się zauważyć jednak jeszcze przed ich całkowitym wyeksploatowaniem, a szybka reakcja pozwala uniknąć wielu kosztownych napraw. Chcesz wiedzieć, jak rozpoznać usterkę pompy? W dalszej części artykułu przedstawiamy najczęstsze objawy jej zużycia.


Zużyta pompa hydrauliczna – co na to wskazuje?

Trafna diagnoza dotycząca nieprawidłowości w funkcjonowaniu układów hydraulicznych nie tylko pozwala zaoszczędzić pieniądze, ale także czas. Wykrycie awarii i szybka naprawa pomp hydraulicznych pozwala zredukować do minimum liczbę dni, w których maszyna będzie skazana na postój. Jak zatem rozpoznać przyczynę uszkodzenia? Wystarczy bacznie obserwować pracę całego układu i szybko reagować w przypadku wykrycia odstępstw od normy. Wśród sygnałów, które świadczą o nieprawidłowym działaniu pompy hydraulicznej wymienia się:

  • niższą wydajność maszyny, która wymusza konieczność zwiększania obrotów silnika, mimo iż wcześniej do wykonywania tych samych czynności, nie trzeba było tego robić,

  • tendencję do „przyduszania silnika”,

  • ogólny wzrost temperatury oleju hydraulicznego lub co gorsze, stale rosnący jej poziom podczas pracy maszyny,

  • wahania, skoki ciśnienia przy stałym obciążeniu,

  • duże wibracje węży,

  • niezidentyfikowane dźwięki, które wcześniej nie występowały,

  • opóźnione działanie układu sterującego,

  • pęknięcie obudowy i wyciek płynów.


Powyższe objawy zawsze zwiastują usterki. Większość z nich da się naprawić, aczkolwiek są też takie, których regeneracja jest nieopłacalna i w takiej sytuacji pozostaje zakup nowej pompy hydraulicznej.

17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie