Najważniejsze elementy budowy pompy hydraulicznej

Pompa hydrauliczna jest urządzeniem, które przekształca energię mechaniczną, dostarczaną przez silnik napędowy, na energię hydrauliczną zawartą w czynniku roboczym wtłaczanym pod ciśnieniem do instalacji. W hydraulice siłowej pompy hydrauliczne zasilane są olejem, którego przepływ odbywa się pod wysokim ciśnieniem i dużej równomierności strumienia. W zależności od rodzajów takie urządzenia są wykorzystywane np. w budownictwie czy konstruowaniu pojazdów i maszyn przemysłowych. Na rynku znaleźć można różne modele pomp, które wyróżnia odmienna budowa i zastosowanie. Klasyfikacja obejmuje pompy zębate, wielotłoczkowe (osiowe i promieniowe), śrubowe oraz łopatkowe. I choć te modele się różnią, cel ich działania jest taki sam i dotyczy dostarczenia cieczy do silnika.

Z czego zbudowane są pompy hydrauliczne?

Zmiana energii mechanicznej w hydrauliczną w urządzeniach odbywa się na różne sposoby, w większości bazując jednak na podobnym mechanizmie. Cechą charakterystyczną wszystkich rodzajów pomp hydraulicznych jest to, że są zbudowane z komory ssawnej, komory tłoczonej oraz elementu, który wprawia w ruch transportowaną ciecz (którą najczęściej jest olej). Poruszający się element spręża ciecz roboczą, podnosząc poziom jej energii potencjalnej i kinetycznej, tym samym dostarczając ciecz do instalacji. Otwór w komorze ssawnej jest zazwyczaj większy lub równy średnicy otworu w układzie tłoczonym. Co więcej, pompy hydrauliczne zawsze pracują w jednym kierunku obrotowym, wykorzystując odpowiednie ciśnienie.

Przykładowo pompa hydrauliczna zębata składa się z dopływu i odpływu cieczy, zbiornika oraz zazębienia zewnętrznego lub wewnętrznego. W zbiorniku najczęściej znajdują się dwie zębatki, które podczas obrotu zagarniają ciecz z komory ssawnej do przestrzeni międzyzębatych. Następnie wprawiając ją w ruch, tłoczą ją przez otwór odpływu pod wysokim ciśnieniem. Ten rodzaj pompy wyróżnia stała wydajność i duża niezawodność. Pompa wielotłoczkowa zbudowana jest z kolei z kilkunastu mniejszych pomp tłoczkowych umieszczonych w jednym korpusie. Model ten w przeciwieństwie do pompy zębatej nie posiada zaworów. Tłoczki opierają się na pochylonej tarczy (w pompie osiowej) lub pierścieniu (w pompie promieniowej). Ten rodzaj urządzenia cechuje odporność na skoki ciśnienia oraz prostota instalacji.

Pompy śrubowe i pompy łopatkowe są rodzajami pomp wyporowych. Te pierwsze składają się głównie z korpusu i śruby ślimakowej. Ich działanie opiera się na wykorzystywaniu obrotów, jakie wykonuje śruba, do wprawienia cieczy w ruch podczas transportu. Pompy te również nie posiadają zaworów. Ponadto są mniej sprawne niż pompy zębate czy wielotłoczkowe. Pompy hydrauliczne łopatkowe z kolei składają się z płaskich łopatek umieszczonych w przecięciach wirnika. Działają na zasadzie rotacji, w czasie której łopatki wprawiane w ruch za pomocą sprężyn, pobierają ciecz z komory ssawnej do tłoczonej. Pompy łopatkowe cechuje niezwykle delikatna konstrukcja, która znajduje zastosowanie w pompowaniu gazów oraz wyłącznie czystych i samosmarujących cieczy.

29 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie