Na czym polega regeneracja pompy hydraulicznej?

Pompa hydrauliczna jest kluczowym elementem każdego układu hydraulicznego. To ona pełni najważniejszą funkcję: zamienia energię mechaniczną, która jest dostarczana przez silnik napędowy, w niezwykle produktywną energię hydrauliczną. Tak jak inne elementy, pompa hydrauliczna również zużywa się z czasem, zwłaszcza w przypadku bardzo intensywnej eksploatacji lub nieprzestrzegania interwałów wymiany oleju i filtrów.


Jakie są objawy zużycia pompy hydraulicznej?


Charakterystycznym objawem zużycia pompy jest: spadek wydajności i maksymalnego uzyskiwanego ciśnienia w przypadku pomp ze stałym wydatkiem (np. pompy zębate) oraz spadku wydajności i braku powtarzalności w pracy pomp ze zmiennym wydatkiem (np. pompy tłoczkowe). Zmniejszona sprawność pompy powoduje spadek sprawności całego układu hydraulicznego. W momencie stwierdzenia nieprawidłowości w pracy układu hydraulicznego należy wezwać serwis w celu identyfikacji problemu. To wiąże się z kosztami, jednak szybkie wykrycie i usunięcie usterki jest nieporównywalnie tańsze niż konsekwencje finansowe poważnego uszkodzenia kilku elementów układu hydraulicznego.


Jak przebiega regeneracja pompy hydraulicznej?


Aby przywrócić układ hydrauliczny do pełnej sprawności, naprawa musi być przeprowadzana kompleksowo. W przypadku uszkodzenia pompy należy również sprawdzić stan pozostałych elementów, wchodzących w skład układu. Mogło dojść do ich zużycia lub uszkodzenia. Częściowa naprawa układu hydraulicznego, np. tylko pompy, może nie przynieść pożądanego efektu. W warsztacie naprawczym pompa hydrauliczna zostanie rozebrana i poddana analizie przez wykwalifikowanego specjalistę. Podczas analizy badana jest każda część składowa pompy. Na tym etapie zużyte elementy zostają zakwalifikowane do wymiany lub naprawy. Następnym krokiem jest przywrócenie pompie wszystkich parametrów zgodnie z dokumentacją producenta. Ważne, aby naprawa układu odbyła się przy użyciu oryginalnych części zamiennych. Montaż nowego lub naprawionego podzespołu hydraulicznego należy zlecić wykwalifikowanemu specjaliście, który zadba o jego prawidłowy przebieg. Podstawową sprawą po naprawie jest zadbanie o wymianę oleju na zgodny z DTR. Niedopuszczalna jest praca na oleju, do którego dostała się woda, zabrudzonego np. opiłkami metalu lub takiego, który uległ degradacji.

21 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie