Awaria układu hydraulicznego - co robić?

Awarie układu hydraulicznego mogą mieć różne przyczyny. Niekiedy problemem jest niski poziom oleju czy zapchany filtr. I o ile tego rodzaju usterki można usunąć stosunkowo szybko i przy niskim nakładzie finansowym, o tyle warto też pamiętać, że przyczyną awarii układu hydraulicznego mogą być także znacznie poważniejsze nieprawidłowości, których naprawa może oznaczać spory wydatek. Wśród takich usterek wymienia się nieprawidłowe działanie pompy hydraulicznej, która odpowiada za zamianę energii mechanicznej w hydrauliczną, stanowiąc jeden z najważniejszych elementów układu. Zastanawiasz się w jakiś sposób rozpoznać przyczynę awarii oraz co zrobić w przypadku niewłaściwego funkcjonowania maszyny? Dowiedz się, jak reagować w przypadku podejrzeń o awarię układu hydraulicznego.


Jak zdiagnozować przyczynę awarii układu hydraulicznego?


Mniejsza wydajność pracy urządzenia, wyciek płynów czy spadek ciśnienia to jedne z najważniejszych oznak niewłaściwej pracy układu hydraulicznego. Jeśli zatem zaobserwujesz którąś z tych nieprawidłowości w swojej maszynie, niezwłocznie powinieneś zareagować. Mianowicie im szybsza reakcja, tym większa szansa na rozwiązanie problemu, który nie doprowadzi do całkowitego uszkodzenia układu. Zwykle pierwszym krokiem w przypadku awarii powinno być wykonanie pomiarów ciśnienia. W dalszej kolejności znaczenie ma sprawdzenie, czy w układzie nie doszło do przecieków np. w wyniku uszkodzenia uszczelniaczy. Równie ważne jest sprawdzenie filtrów, które dość szybko się zapychają.


Co istotne, bez sprawdzenia tych trzech elementów, nie należy przechodzić do specjalistycznej diagnostyki, gdyż pominięcie tych kwestii może wiązać się z np. niepotrzebną wymianą sprawnych części. Ponadto musisz wiedzieć, że kłopot ze spadkiem ciśnienia w układzie, możesz rozwiązać samodzielnie, sprawdzając poziom oleju i uzupełniając jego braki. Jeśli jednak ilość oleju jest wystarczająca, a maszyna nie pracuje właściwie, powinieneś zgłosić ten fakt do serwisu. Ustalenie przyczyny problemu wymaga fachowej wiedzy oraz użycia specjalistycznych sprzętów, dlatego bez odpowiednich umiejętności nie należy podejmować się naprawy. Mianowicie bez czujników ciśnienia i natężenia przepływu oraz coraz częściej także i diagnostyki komputerowej nie da się skutecznie zdiagnozować przyczyn awarii.

7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie